Přiznám se bez mučení, že většina těch „velkých“ rockových festivalů v naší vlasti mě nechává absolutně chladným. Většinou stále se opakující domácí přehlídka rádiové konzervativnosti, doplněná o nějakou tu stárnoucí světovou legendu, která už je mnoho let za zenitem. Colours of Ostrava jsou v tomto jiní. Tím myslím …opravdu jiní.
Dramaturgie
Zaplaťpánbú za ty dary. Oproti většině těch opravdu velkých mainstreamových festivalů na domácí scéně tu je minimum tuzemské vaty. Pokud už tu nějaké česká kapela hraje, tak je až na výjimky (například WANASTOWY VJECI) pečlivě vybraná. I když nejde o velké jméno provařené rozhlasovými vlnami, tak mě rozhodně zajímá. Příkladem toho budiž třeba ZRNÍ nebo RADÚZA.
Po dlouhé době jde o festival, u kterého jsem se musel s většinou interpretů seznámit dopředu, protože jsem je neznal. Téměř nikdy jsem toho nelitoval, protože skoro vždy se jednalo o něco zajímavého. Největší problém tak mám jen s tím, že se na festivalu nemohu naklonovat, abych mohl být na všech scénách současně.
Zvuk
Devět scén, na kterých se něco dělo. Celkově byl horší jen na jedné, a to sice na Česká spořitelna Active stage, kde program sestavovali mistři z FULL MOON-u. Bohužel vyfásli ten nejhorší a nejtragičtěji nazvučený prostor. Jediné, co zde vyniklo, byli někteří písničkáři a jednička na alternativní scéně VLOŽTE KOČKU, jinak se sound podivně na nezatlumeném prvním patře přeléval, rozléval a zase vracel, aby vytvořil masu zvuku, ve které se ve velkém ztrácely detaily. Krom tohoto malého neduhu, který šlo přežít, bylo jinak vše na jedničku s hvězdičkou.
Další palec nahoru si zaslouží osvětlovači, kteří měli cit pro to co se na scéně dělo, a velkoparádní byla druhá největší ArcelorMittal stage, která měla zadní stěnu vytvořenou z diod a díky tomu bylo možné na této scéně se světly opravdu nevídaně čarovat.
Areál
Kapitola sama pro sebe. Polorozpadlé industriální hutní komplexy Vítkovických železáren jsou kouzelné. Uvnitř nich organizátoři vykouzlili chillout zóny, místo pro spoustu stánků, ve kterých jsem sice nenalezl moc těch hudebních, ale naštěstí ani ne moc těch vyloženě pouťových a využili i komorněji působící multifunkční aulu Gong. V tomto velkém industriálním koloseu se konaly komornější koncerty, byly zde pohodlné sedačky, projekce a opravdu výborný zvuk. Kdo se nedostal dovnitř, mohl vše sledovat v přímém přenosu venku na velkoplošné projekci.
Součástí Gongu bylo i kino, do kterého jsem se téměř nedostal, byť program byl složen s velmi zajímavých snímků. Například „Pátrání po Sugar Manovi“ se snažím dohnat v nějakém kině od doby, co byl do nich film uveden a ještě se mi to stále nepodařilo.
Jídlo a pití
Jsem Plzeňák a tady byl bohužel Radegast. Ale mohlo být možná ještě hůř. Stánek s Plzní jsem objevil jen jeden, k dispozici byl ale i Fénix, ale třeba nějaké malé zastoupení sympatických malých moravských pivovarů jsem nenalezl. Mnoho lidí mě jako vegetariána upozorňovalo, že se na Colours nenajím. Zdaleka to nebyla pravda, výběr byl opravdu pestrý a ceny poměrně rozumné.
Doprovodný program
Krom kina tu bylo instalováno i několik výstav a uměleckých expozicí, včetně prohlídky dolnovítkovické vysoké pece. V Gongu probíhala výstava fotografií, které dokumentovaly život etiopských domorodých kmenů a výstava moderního umění a o kus dále byly instalovány objekty výstavy industriální revoluce.
Mnoho částí areálu bylo v noci velmi zajímavě nasvíceno nebo dekorováno. Připočtěte scény, kde jste mohli diskutovat s lidmi typu Jiří X. Doležala, shlédnout divadelní představení nebo se na workshopech učit sambu. Pak tu byla spousta nafukovacích festivalových hloupostí, které najdete všude. Toho, co dělat, poslouchat nebo vidět, bylo nepřeberně.
Hudební TOP (bez pořadí):
WOODKID
THE PLASTIC PEOPLE OF THE UNIVERS
MOVITS!
ZRNÍ
VLOŽTE KOČKU
MICH GERBER
SAM LEEE AND FRIENDS
TOMAHAWK
RADÚZA
Trochu kostrbaté zahájení se spoustou keců a kýčovitými balónky:
Jednou z nejenergičtějších domácích kapel byli PIPES AND PINTES:
Ze zahračních akvizic na stejné scéně bodovala hned po nich RUSSKAJA:
Španělský temperament dodala kapela postavená kolem AMPARO SÁNCHEZ:
Zklidnění přišlo se SCOTTEM McCLOUDEM:
A dalším písničkářem DAMIENEM RICEM, tentokráte na hlavní scéně:
Jeden z koncertů v aule Gong měla i Aneta Langerová:
Velká scéna, WOODKID a jeden z nejlepších koncertů ten den:
Další perfektně nasvícená scéna a fajn koncert NYLON JAIL:
Velmi specifický feeling měl set Plastiků:
Ihned po jejich přídavcích odpálili set GIRLS AGAINST BOYS:
Exotičtí ACOUSTIC AFRICA:
Hudební energodrink ze Švédska MOVITS!
Zákoutí areálu:
Pár snímků z industriální výstavy: